Základní škola

Základní škola a Mateřská škola Štěpánov nad Svratkou, okres Žďár nad Sázavou, příspěvková organizace je škola plně organizovaná, poskytuje vzdělání od 1. do 9. ročníku. Škola se řadí svým počtem žáků mezi malé školy.

Základní škola se nachází na okraji malebné obce Štěpánov nad Svratkou, v hlubokém údolí řeky Svratky nad soutokem s Hodonínkou. Celá vesnice je ze všech světových stran obklopena strmě vzrůstajícími kopci s lesy a pastvinami. Od 9. listopadu 1995 je součástí přírodního parku Svratecká hornatina.

Přírodní park Svratecká hornatina zaujímá část Českomoravské vrchoviny ve východní polovině okresu Žďár nad Sázavou. Kraj Vysočina, ve kterém naše škola leží, se stal členem organizace zdravých měst a regionů a nese titul „zdravý kraj Vysočina“. Výhodou této oblasti je zachované čisté životní prostředí. Žáky naší školy bychom chtěli vést k ochraně zdravých životních podmínek, zachování a podpoření přírodní a kulturní hodnoty této vyvážené krajiny.