Návštěva Jihlavy

  • A
  • IMG_6318
  • IMG_6323
  • IMG_6331
  • IMG_6355
  • IMG_20230307_095918_1
  • IMG_20230307_102631
  • IMG_20230307_110049_1

Pozvání, které se neodmítá

Na úterý 7. března 2023 jsme byli jihlavskou ZUŠ pozváni na výchovný koncert v Domě kultury v Jihlavě. Vystoupení souborů ZUŠ Folklorika & Cigánski Diabli se zúčastnili žáci 3. – 8. ročníku. Rozšířili si tak povědomí o tradiční lidové kultuře národopisného regionu Slovácka a Valašska v oblasti hudby a tance, seznámili se s nejčastěji obsazovanými hudebními nástroji v cimbálové muzice (housle, viola, kontrabas, cimbál, klarinet či flétna) prostřednictvím populárních i méně známých lidových písní a melodií. V sále panovala úžasná atmosféra, která všechny doslova vtáhla do svých rytmů.

Výlet do našeho krajského města jsme využili opravdu naplno. Před vystoupením jsme si ještě stihli prohlédnout centrum města. První stupeň navštívil vzdělávací a zážitkový program v Domě Gustava Mahlera, během kterého se žáci dozvěděli nejen zajímavosti ze života tohoto významného hudebního skladatele, ale také informace o historii Jihlavy a jihlavských památkách. Zábavnou formou si děti upevnily získané znalosti, vyrobily si vlastní rytmický nástroj, který vyzkoušely následně hrou na tento nástroj i jiné rytmické nástroje ve vytvořeném orchestru.

Druhý stupeň se vydal na prohlídku do tajemného historického podzemí s chodbami tesanými ve skále od konce 13. století. Trasa až 18 metrů pod povrchem centra Jihlavy žáky provedla třemi patry bývalých propojených sklepů, které sloužily k uskladnění řemeslných výrobků. Návštěvu podzemí jsme zakončili největší raritou – „svítící chodbou“. Stěny této chodby po nasvícení zelenkavě světélkují.

Měli jsme tak možnost prožít se svými žáky další příjemný výlet.

 Mgr. Dáša Kameníková a Mgr. Pavla Homolková

(Více fotografií z výletu je vloženo ve školní galerii.)